A mágia világa
Mi a mágia?
A mágia a boszorkányok és varázslók művészete, melynek alkalmazásával a meghatározott rituálék és varázaeszközök során hatnak a többi emberre, az állatokra vagy a természetre. Mindez lehet rossz szándékú, hogy kárt okozzon, betegséget idézzenek elő vagy akár gyilkoljanak. Különbözik ettől az a fajta mágia, amely jót idéz elő: betegségeket gyógyít, vagy más módon segít az embereknek. A jósnők még ma is gyógyítanak sebeket ráolvasással, vagy eltüntetik a szemölcsöket. E zért az, hogy a mágia jó vagy rossz, mindíg a varázsló szándékától függ. A mágikus mesterségek közé tartozik a jóslás, így például az asztrológia, valamint a jóslás többi technikája, például a madarak vonulásának megfigyelése. A jövőbe látás szintén mágikus tevékenység, amihez kristálygömböt, vagy tükröt használtak. Ezek a mesterségek azonban már a középkorban is inkább tudománynak számítottak, semint egyszerű varázslásnak, mivel arra kényszerítették a varázslót, hogy nagyon pontosan megfigyelje az eget és a természetet. Ma tudjuh, hogy a varázslás rítusa és az ennek tulajdonított hatás között sem látható, sem természetes, vagyis fizikailag megmagyarázható összefüggés nincsen.
Mióta léteznek varázslók és boszorkányok?
Pontos leírásokat a boszorkányság és a varázslás leírásáról csak a korai kultúrákbol, Mezopotámiából, Egyiptomból és Indiából származó szövegek tartalmaznak. Mezopotámiában a papok a Kr. e. 2. évezred óta kidolgozott módszereket alkalnaztak a jövő előrejelzésére. Asztrológusként csillagokat értelmeztek, s birkamájból megjósolták a sikereket és sikertelenségeket, egy-egy király uralkodása alatt. Imákkal, megtisztulási szertartásokkal és amulettekkel segítették az embereket, akik fenyegetve érezték magukat egy boszorkánytól. A világ legősibb törvénykönyve, Hmmurapi tövénykönyve külön paragrafosokat is tartalmaz a varázslás ellen. A babiloni és asszír papok az egész ókori világban nagy bicsőséget élveztek alapos tudásuk miatt. A jóslás az ókori világban temészetes módon tarozott a mindennapi élethez. A jósok foglalkozása tekintélyt jelentett. Az Ég és a Föld titkos jelrendszrt kínált, amit a hozzáértők értelmeztek.
Miért hisznek az emberek a boszorkányokban és a varázslókban?
Az emberek minden korban, minden vallásban és kultúrában egy természetfölötti, túlvilági létben és egy vagy több istenben hisznek. Különbséget tsznek Jó és Gonosz között, és magától értetődő módon teret adnak ebben a világban a természet fölötti lényeknek és erőknek. Szertartásokkal, imákkal fordulnak hozzályuk, s egészséget és biztonságot kérnek tőlük az életükhöz. Nem minden mágia amit annak gondolunk. Boszorkányok és varázslók mindíg minden kultúrában léteztek és léteznek. Amit az emberek mágiának neveznek, az semmi képpen sem ad ki egyetlen, egységes képet: az afrikai boszorkánydoktor szinte semmiben sem hasonlít az indiánok vagy az eurázsiai népek sámánjaihoz, s a kelta druidáknak semmi köze nem volt az ázsiai gyógyítókhoz vagy a mi varázslóinkhoz. Az azonban igaz, hogy mind a sámánok, mind a varázslók örök emberi kívánségokat elégítenek ki. |